prawo.gazetaprawna.pl - Prawo na co dzień

  1. Mieszkanie dla seniora bez kryterium dochodowego. Kto na tym skorzysta?
    Rząd planuje wprowadzenie nowej instytucji- umowy najmu senioralnego. Osoby starsze będące właścicielami mieszkań będą mogły je wynająć gminie jednocześnie zyskując bardziej dostosowany do ich potrzeb lokal z zasobu komunalnego. Czym jest najem senioralny? Komu opłaca się takie rozwiązanie? Jakie są podstawowe zasady?
  2. Tajemnice umowy dzierżawy. Co warto wiedzieć, zanim podpiszesz kontrakt?
    Umowa dzierżawy to jeden z najczęściej zawieranych kontraktów, szczególnie w branży rolnej czy nieruchomościowej. Mimo swojej powszechności, wciąż wzbudza liczne wątpliwości wśród osób, które dopiero stają przed jej podpisaniem. Co warto wiedzieć o tym prawnie skomplikowanym dokumencie?
  3. Produkty nikotynowe: Saszetki i snusy uregulowane. Ustawa przeszła, teraz czas na edukację
    Po intensywnych debatach, apelach organizacji zdrowotnych i narastającej fali uzależnień, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, Sejm przyjął ustawę nowelizującą przepisy dotyczące produktów nikotynowych, w tym saszetek nikotynowych. To przełom – zarówno z perspektywy zdrowia publicznego, jak i odpowiedzialnego podejścia do dorosłych użytkowników.
  4. Parlament musi jak najszybciej uregulować obrót saszetkami nikotynowymi
    Komisja Europejska zakończyła już proces notyfikacji przepisów, które miałyby ograniczyć dostęp najmłodszych do saszetek nikotynowych. Bruksela przesłała uwagi do polskiego projektu ustawy, ale nie powinno i nie może to wydłużyć prac nad regulacjami. Tym bardziej, że potwierdzili to już przedstawiciele resortu zdrowia w komunikacie opublikowanym 30 kwietnia br.
  5. Jak uznać ojcostwo przed porodem? Przewodnik po formalnościach
    Oświadczenie ojca musi zostać potwierdzone przez matkę dziecka. Matka ma na to czas do trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku przez ojca
  6. Życie w konkubinacie. Niektóre przepisy można zastosować, ale ryzyko jest duże
    Konkubinat nie jest instytucją prawną – to jedynie stan faktyczny, czyli sytuacja, która zaistniała, ale nie została opisana ani zabezpieczona przepisami. O czym muszą wiedzieć pary żyjące ze sobą bez ślubu?
  7. Kiedy małżeństwo może zostać uznane za nieważne? Wady oświadczenia woli mogą przekreślić taki związek
    Błąd w składaniu oświadczenia dotyczącego zawarcia małżeństwa, który prowadzi do unieważnienia małżeństwa, wiąże się z pomyleniem tożsamości osoby, z którą zawiera się związek małżeński.
  8. Jak skutecznie podważyć testament? To możliwe nawet po wielu latach
    Można próbować podważyć każdy testament. Co ważne, nawet jeśli takie działania zakończą się niepowodzeniem, nadal można dochodzić zachowku od osoby, która na mocy testamentu stała się spadkobiercą
  9. Separacja zamiast rozwodu? Dla kogo to rozwiązanie jest dobre?
    Do 1999 roku prawo przewidywało tylko jedną możliwość rozwiązania małżeństwa — rozwód. Separacja jako pewna alternatywa i rozwiązanie kompromisowe pojawiła się dopiero potem. Komu właściwie się opłaca?
  10. Chcesz intercyzy, więc planujesz rozwód? Bzdura. To umowa, która może się przydać w wielu sytuacjach
    Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej chroni majątek współmałżonka przed ryzykiem związanym z ewentualnymi zobowiązaniami wynikającymi z działalności gospodarczej. Intercyza może się przydać też w wielu innych sytuacjach. Komu się opłaca?
  11. Plan na alimenty w 2025 r. Możliwe tabele alimentacyjne i nowe sposoby ścigania dłużników
    Alimenty w 2025 roku mogą czekać zmiany. Ich celem jest uproszczenie procedur związanych z alimentami, poprawa skuteczności ich egzekwowania oraz zwiększenie przewidywalności całego procesu. W artykule omawiamy najważniejsze planowane zmiany w wyliczaniu alimentów i ich egzekwowaniu.
  12. Rozwód, zmiana szkoły, przeprowadzka. Kiedy dziecko może samo decydować o swoim miejscu zamieszkania?
    Decyzje dotyczące miejsca zamieszkania dziecka są jednym z kluczowych elementów władzy rodzicielskiej, której głównym celem jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju. W polskim prawie to rodzice mają prawo i obowiązek decydowania o miejscu pobytu swojego dziecka, jednak z biegiem lat, w miarę jak dziecko dojrzewa, może ono uzyskać możliwość wpływania na tę decyzję.
  13. Opieka naprzemienna. Co warto wiedzieć, gdy dziecko będzie dzielić czas między rodzicami?
    Rozwód lub rozstanie rodziców to często trudny i emocjonalny czas, zwłaszcza gdy w grę wchodzą dzieci. Jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba ustalić, jest sposób sprawowania opieki. Opieka naprzemienna zakłada, że dziecko spędza porównywalny czas z każdym z rodziców. Tłumaczymy, jakie są jej zasady, kto może się na nią zdecydować i w jakich sytuacjach się sprawdzi
  14. Zguba poczeka na lotnisku na powrót właściciela z wakacji
    Zarządca budynku publicznego, w którym znaleziono zagubioną rzecz, będzie ją przechowywał przez 30 dni, a nie tylko przez 3, jak jest obecnie. To jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych i kodeksu cywilnego
  15. Orzeczenie. Spłata kredytu nie obniża przychodu ze sprzedaży darowanego mieszkania
    Spłata hipoteki nie jest nakładem zwiększającym wartość nieruchomości otrzymanej wcześniej w darowiźnie – orzekł po raz kolejny NSA

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej