GazetaPrawna.pl - biznes, podatki, prawo, finanse, wiadomości, praca

 1. Czternasta emerytura w 2022 r. pewna na 100%. Prezydent podpisał ustawę
  Już pod koniec sierpnia na konta 9 mln emerytów i rencistów wpłyną dodatkowe pieniądze. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
 2. Ustawa o medycynie laboratoryjnej na finiszu
  Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. To długo wyczekiwana regulacja, nad którą prace trwały niemal dwa lata. Ma ona zastąpić obowiązującą ustawę z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 849 ze zm.).
 3. TK opublikował oświadczenia majątkowe Julii Przyłębskiej i 9 innych sędziów. Są też oświadczenia z klauzulą tajności
  Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę oświadczenia majątkowe 10 sędziów TK za 2021 r. Zgodnie z ustawą Trybunał publikuje oświadczenia sędziów do 30 czerwca każdego roku.
 4. Zasiłki pielęgnacyjne z luką
  Gdy nienależny zasiłek jest potrącany z kwoty dodatku pielęgnacyjnego, gmina nie wydaje decyzji o bezprawnie pobranym świadczeniu. W efekcie pojawiają się wątpliwości, czy i w jakim trybie można ubiegać się o jego umorzenie. Na problem zwraca uwagę prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw dziecka, w wystąpieniu do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
 5. Reforma WIBOR. Patkowski: Możliwe wprowadzenie okresu przejściowego
 6. Zakup od zakonu bądź parafii jest bez PCC
  Zakup od kościelnych osób prawnych jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnej, jeżeli nabyte rzeczy i prawa majątkowe nie będą przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
 7. Polacy dobrze oceniają prace skarbówek. Większość załatwia sprawy podczas pierwszej wizyty
  Najlepiej w zakresie obsługi podatników wypadają urzędy skarbowe podlegające izbom administracji skarbowej we Wrocławiu, Olsztynie i Szczecinie – wynika z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Finansów.
 8. Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Dotyczy to też sędziów TK
  Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie w jakim prawo to stanowi. To dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 9. Solidarna Polska przedstawi projekt "cofający likwidację polskiego górnictwa "
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 10. L’Oreal będzie miał w Polsce własną ciepłownię
  W podwarszawskiej fabryce planowana jest budowa instalacji spalającej pelet. Biomasa ma zastąpić gaz i ułatwić osiągnięcie celu, jakim jest zeroemisyjność producenta kosmetyków.
 11. Od 12 do 61 zł: znamy stawki za nowe badania zlecane u lekarzy rodzinnych
  Od soboty lekarze rodzinni będą mogli zlecać nowe badania. DGP dowiedział się jakie będą ich wyceny: od 12 do 61 zł takie będą stawki z NFZ dla placówki, która jest zleci. I tak np. za badanie przeciwciał HCV - NFZ zapłaci podmiotowi 22 zł, za badanie żelaza 20 zł, z kolei za test sprawdzający czy zakażenie jest bakteryjne i należy włączyć antybiotyk: 14 zł.
 12. UOKiK: 139 tys. zł kar dla influencerów za brak współpracy z urzędem
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał sześć decyzji dotyczących ukarania influencerów za brak współpracy z UOKiK. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł, a otrzymali je m.in. Maffashion, Kruszwil i Dubiel - poinformował w środę urząd.
 13. Czerwcowa uchwała dotycząca kar środowiskowych to lekcja, którą samorządy muszą starannie odrobić
  W postępowaniu organ nie będzie mógł ograniczyć się do ustalenia, czy miało miejsce zdarzenie podlegające sankcji. Trzeba będzie zbadać, czy nie występują przesłanki pozwalające na odstąpienie od niej lub zastosowanie złagodzenia.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej