GP/PRAWO

 1. Bodnar: Projekt PiS eskalacją mającą odwrócić uwagę od konieczności wykonania wyroku TSUE
  Projekt PiS w sprawie ustroju sądów, to eskalacja mająca odwrócić uwagę od konieczności wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br.- powiedział w piątek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Chodzi też o to, kto będzie wybierał nowego I prezesa SN - dodał.
 2. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN o oświadczeniu Gersdorf: Próba bezprawnego wpływu na sędziów
  Oświadczenie I prezes SN Małgorzaty Gersdorf to próba bezprawnego wpływu na sędziów orzekających w SN; żaden przepis prawa krajowego i międzynarodowego nie daje nam możliwości do tego, by przestać orzekać - napisali w oświadczeniu sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
 3. NRA przygotowała petycję w sprawie natychmiastowego wycofania projektu PiS
  Naczelna Rada Adwokacka przygotowała petycję w sprawie natychmiastowego wycofania projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw oraz zaniechania wszelkich prac legislacyjnych godzących w fundamenty ustrojowe Polski. Poniżej przedstawiamy jej treść.
 4. Prezesi stowarzyszeń sędziów: Koniec niezależnych sądów, gdy projekt PiS zostanie uchwalony
  Jeśli projekt PiS ws. ustroju sądów zostanie uchwalony, to nie będziemy mieli niezależnych sądów - powiedział prezes Stowarzyszenia "Iustitia" Krystian Markiewicz. Prezes Stowarzyszenia "Themis" Beata Morawiec oceniła, że "zniszczenie władzy sądowniczej niszczy Polskę".
 5. Myrcha o dyscyplinowaniu sędziów: Nawet ustawy antyterrorystyczne nie przewidują takich rozwiązań [WYWIAD]
  - PiS od wydania wyroku TSUE nie może znaleźć sposobu, żeby z tej sytuacji wybrnąć. Zamiast rozwiązać problem wymyślił więc, by zakazać o nim mówić – mówi poseł KO Arkadiusz Myrcha, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej.
 6. 5 cytatów z uzasadnienia do nowego projektu PiS w sprawie nowelizacji sądów powszechnych. Bez komentarza
  W nocy z 12 na 13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych. Wybraliśmy pięć najlepszych cytatów, którymi uzasadniają swoje propozycje.
 7. 6 najważniejszych zmian w sądach powszechnych. To musisz wiedzieć, o projekcie, który w nocy złożyło PiS
  W nocy z 12 na 13 grudnia do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Analizujemy, co znajduje się w propozycji PiS, która ma zdyscyplinować sędziów.
 8. Müller: Nie można dopuścić, by Polacy wątpili, czy orzeczenia sądów mają charakter ostateczny
  Nie można dopuścić do sytuacji, w której Polacy nie będą wiedzieli, czy orzeczenia sądów wydawane w ich sprawach będą miały charakter ostateczny - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, tłumacząc szybkie tempo prac nad kolejnym projektem PiS dot. sądownictwa.
 9. PiS dyscyplinuje sędziów. Politycy komentują
  Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Projekt ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.
 10. PiS dyscyplinuje sędziów. Mucha: Widzę odwzorowanie wartości i zasad konstytucyjnych
  W projekcie PiS dot. sądownictwa widzę odwzorowanie wartości, zasad i regulacji konstytucyjnych, zgodnie z którymi sędziowie mają być apolityczni - powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 11. Sędzia Łukasz Piebiak nie będzie orzekał do czerwca 2020 r.
  Były wiceminister sprawiedliwości, sędzia Łukasz Piebiak do czerwca 2020 r. nie będzie wykonywał obowiązków orzeczniczych; przebywa na usprawiedliwionej nieobecności - dowiedziała się w piątek PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
 12. Projekt PiS: Izba Kontroli SN rozpatrzy wnioski, w których kwestionowany jest status sędziego
  Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego będzie rozpatrywać m.in. wnioski o wyłączenie sędziego, w których kwestionowany jest jego status lub uprawnienia sędziego do orzekania - zakłada projekt nowelizacji przepisów ws. ustroju sądów autorstwa PiS.
 13. Grodzki: Senacka grupa robocza opracuje ustawę o KRS zgodną z wytycznymi TSUE
  W pierwszych dniach stycznia będzie gotowa grupa robocza w Senacie do opracowania nowej ustawy o KRS zgodnej z wytycznymi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
 14. Projekt o złożeniu sędziego z urzędu. KO: To afera polegająca na kneblowaniu polskich sędziów
  PiS po raz kolejny zamiast reformować wymiar sprawiedliwości i wprowadzić w życie orzeczenie TSUE proponuje rozwiązania, które mają na celu tylko i wyłącznie założenie swego rodzaju knebla na usta polskich sędziów - powiedział w czwartek szef klubu KO Borys Budka.
 15. Posłowie PiS chcą wprowadzić możliwość złożenia sędziego z urzędu. Projekt już w Sejmie
  Posłowie PiS złożyli w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu - poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej