Prawo na co dzień

 1. Większa przejrzystość przy zakupach online. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o prawach konsumenta
  Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach konsumenta, dotyczącą umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, zwłaszcza podczas pokazów handlowych. Nowela zawiera m.in. zakaz zawierania z konsumentami umów dotyczących usług finansowych podczas pokazu lub wycieczki.
 2. Egzaminy na prawo jazdy. Spada zdawalność w dużych miastach
  Zdawalność na prawo jazdy z roku na rok spada w dużych miastach, poza Warszawą, gdzie – jak informuje pracownik WORD – utrzymuje się na stałym poziomie. Mieszkańcy Krakowa, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik egzaminu, wyjeżdżają do mniejszych miast.
 3. Tabliczki z nazwą ulicy już nie na każdym domu. Wystarczy sam numer
  Właściciele nieruchomości nie będą już musieli zamieszczać na nich tabliczek z nazwami ulic. Wystarczy sam numer domu. Zniknie też kara za brak podświetlenia.
 4. Rodzice wezmą dziecko na polowanie. PiS chce zmienić prawo łowieckie
  Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić prawo łowieckie i znieść zakaz polowań w obecności dzieci. Dziś zgodnie z obecnym art. 42aa pkt 15 polowanie w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia jest zabronione. Grożą za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo do roku więzienia. Przepis ten obowiązuje od kwietnia 2018 r. i wzbudza wiele kontrowersji (protestują przeciwko niemu środowiska myśliwych).
 5. Będą zmiany w testamentach. Na celowniku testament ustny i testament podróżny
  Zmiany przepisów regulujących zasady sporządzania tzw. testamentów szczególnych, w tym ustnych - planuje resort sprawiedliwości. Wskazuje, że przypadki fałszowania takich testamentów są częstsze niż testamentów zwykłych. Zapowiedź projektu trafiła do wykazu prac rządu.
 6. Co zrobić, gdy samolot się spóźni? Jakie prawa przysługują pasażerom?
  Bagaż odprawiony, kontrola bezpieczeństwa zaliczona, opcjonalne zakupy w sklepie bezcłowym zrobione. Wydawać by się mogło, że najtrudniejsze za nami. Podchodzisz do odpowiedniej bramki – a tam… informacja o opóźnionym locie. Na monitorze widnieje kilkugodzinne opóźnienie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie prawa nam przysługują?
 7. Czy jeden ze spadkobierców może zbyć udziały w odziedziczonej nieruchomości
  Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku np. w nieruchomości. Jest jednak małe "ale".
 8. Klient, który umyślnie zniszczył firmowe mienie, będzie musiał naprawić szkodę
  Jeden z naszych klientów świadomie uszkodził na terenie firmy drzwi wejściowe. Zrobił to z premedytacją, ponieważ nie chcieliśmy mu sprzedać towaru z odroczoną płatnością. Koszt naprawy zepsutych drzwi wyniósł prawie 2 tys. zł. Sprawę od razu zgłosiliśmy na policję. Czy w tej sytuacji jest szansa na odzyskanie kosztów? Czy jednak będziemy zmuszeni zakładać sprawę cywilną?
 9. Które choroby uniemożliwiają lub ograniczają posiadanie prawa jazdy?
  Prawo jazdy ułatwia życie, jednak nie wszystkim. Zwłaszcza tym, którzy chcieliby je mieć, ale z różnych względów nie mogą lub muszą spełniać określone warunki, aby móc prowadzić samochód. Można by się denerwować, rozpatrywać aspekty niesprawiedliwości, porównywać z zasadami panującymi w innych krajach i doszukiwać nieprawidłowości, ale czy warto?
 10. Chodnik przestaje być chodnikiem. Ministerstwo Infrastruktury zmienia definicję
  Chodniki i drogi dla pieszych staną się drogami dla pieszych, wynika z rozporządzenia resortu infrastruktury, które wchodzi w życie w środę 21 września - przypomina we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
 11. Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie hulajnóg. Chce obowiązkowych kasków i ochraniaczy
  Przez pierwsze siedem miesięcy roku, dzieci i młodzież kierujący hulajnogami elektrycznymi spowodowali 85 wypadków i kolizji, byli też uczestnikami 171 takich kraks. Wciąż brakuje obowiązku jeżdżenia w kasku i ochraniaczach, szczególnie przez nieletnich – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
 12. Ubywa przemocy w rodzinie? W statystykach na pewno
  Policyjne dane pokazują, że ubywa przemocy w rodzinie. Czy przekłada się to jednak na poprawę bezpieczeństwa w domach? Eksperci mają poważne wątpliwości
 13. Nieaktualny dowód osobisty: Jak wyrobić nowy? Co grozi za posiadanie nieważnego dokumentu?
  Pełnoletni obywatel mieszkający w Polsce ma obowiązek posiadać ważny dowód osobisty. Osoby poniżej 18. roku życia mogą otrzymać dokument, gdy wyrażą taką chęć, bądź potrzebę. Co grozi za brak ważnego dowodu osobistego? Gdzie złożyć wniosek o nowy i dlaczego nie można go już wyrobić z pomocą profilu zaufanego?
 14. 15 punktów karnych za szereg wykroczeń. Opublikowano rozporządzenie z nowym taryfikatorem
  Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h i kierowanie pojazdem w stanie po alkoholu. To tylko niektóre z szeregu wykroczeń, za jakie od soboty będzie można otrzymać 15 punktów karnych. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw.
 15. Droższy przegląd dla spóźnialskich. Za badanie techniczne po terminie podwójna opłata
  Za badanie techniczne wykonane 30 dni po terminie posiadacz pojazdu zapłaci podwójną opłatę – przewiduje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, nad którym Sejm rozpoczyna dziś pracę.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej