GP/PRAWO

 1. Spanie w oddzielnych pokojach nie oznacza ustania współżycia małżeńskiego
  Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Warszawie, to że mąż i żona spędzają noce osobno, nie jest wystarczającym dowodem na stwierdzenie rozerwania więzi fizycznej i zaistnienia faktycznej separacji.
 2. Wybory poszły nie po myśli prezesa SM "Bródno"? To anulował wyniki
  Gdy prezes spółdzielni mieszkaniowej zorientował się, że wybory poszły nie po jego myśli, anulował wyniki. To bezprawie, ale prezes z uśmiechem na ustach mówi, że jak się komuś nie podoba, to może iść do sądu.
 3. Ziobro: Mamy projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego
  Mamy projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego; zmiany zmierzają do tego, by przyspieszyć bieg postępowań sądowych - powiedział w sobotę szef MS Zbigniew Ziobro. Zapowiedział też zmiany w prawie służące walce z lichwą.
 4. Uchwała KRS ws. infografik i symboli: "Ma być wskazówką dla sędziów"
  Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa ws. używania przez sędziów infografik i symboli ma być dla nich wskazówką dotyczącą granic aktywności publicznej sędziego; interpretacja dokonana przez Radę nie jest podstawą do sankcji - powiedział PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur.
 5. Senat poparł ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
  Senat poparł w piątek nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów.
 6. Warszawa: Zamiast 400 zł - 8 tys. zł za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
  W Warszawie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, według nowych zasad przyjętych przez Radę Warszawy, mieszkaniec zapłaci więcej, na przykład 8 tys. zł zamiast 400 zł - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Jak dodał, stanie się tak w przypadku skorzystania z bonifikaty i przy jednorazowej wpłacie.
 7. Pracownicy sądów dostaną podwyżki i nagrody przed świętami [PROPOZYCJA MS]
  Pracownicy sądowi otrzymają od 2019 r. po ok. 200 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od stanowiska - poinformował w piątek PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że każdy pracownik sądowy otrzyma do świąt Bożego Narodzenia dodatkową kwotę ok. 800 zł nagrody kwartalnej.
 8. Sejm uchwalił nowelizację Prawa o notariacie
  Sejm w uchwalił w piątek nowelizację ustawy Prawo o notariacie, która znosi obowiązek bezpośredniego doręczania pism przez notariusza. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
 9. Mucha: Prezydent do poniedziałku wypowie się ws. nowelizacji ustawy o SN
  Prezydent Andrzej Duda wypowie się w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym do poniedziałku - powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 10. "Możliwy eksces orzeczniczy". "Rzecznik dyscyplinarny próbuje ingerować w orzecznictwo niezawisłego sędziego"
  Sędziowie Ewa Maciejewska i Igor Tuleya zostali wezwani przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w związku z pytaniami prejudycjalnymi skierowanymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez sądy, w których orzekają. W pismach, datowanych na 29 listopada, rzecznik dyscyplinarny wzywa sędzię Maciejewską oraz sędziego Tuleyę, żeby wyjaśnili "możliwy eksces orzeczniczy".
 11. KRS: Używanie niektórych symboli i grafik przez sędziego podważa jego bezstronność
  Publiczne używanie przez sędziego symboli i grafik kojarzących się m.in. z organizacjami prowadzącymi działalność polityczną może podważać zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego - głosi uchwała Krajowej Rady Sądownictwa.
 12. TK: Kompetencje województwa w zakresie kar i opłat za usuwanie drzew i krzewów - zgodne z konstytucją
  Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepisy pozbawiające samorządy dochodów z opłat i kar za usuwanie drzew i krzewów są zgodne z konstytucją.
 13. Będzie niższa bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego. Rada Warszawy ma projekt uchwały
  Zmniejszenie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do m.in. 60 proc. – to główne założenie projektu uchwały, którym w czwartek zajmuje się Rada Warszawy. Projekt wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.
 14. Wiceszef MS o proteście w sądach: Nie ma paraliżu w wymiarze sprawiedliwości
  Nie ma paraliżu w wymiarze sprawiedliwości; w poniedziałek odbędzie się posiedzenie zespołu, który zajmie się zasadami wynagradzania pracowników tego sektora - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiadając na pytania PO-KO ws. protestów w sądach.
 15. Wiedza o orzeczeniach TSUE może naruszyć niezawisłość sędziowską?
  Informowanie sędziów o najnowszym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mieści się w pojęciu celu publicznego? Warszawski Sąd Okręgowy zaprzecza i wyjaśnia dlaczego nie zareagował na petycję Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej