GP/PRAWO

 1. Rektorzy UW i UMK zabrali głos ws. protestów po orzeczeniu TK
  Rektorzy UW i UMK w Toruniu zabrali głos ws. protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji. Kolegium rektorskie toruńskiej uczelni zadeklarowało pomoc dla członków społeczności UMK, których dotkną jakiekolwiek konsekwencje związane z udziałem protestach.
 2. Wyrok w sprawie zabójstwa Marka Papały. Igor M. ps. Patyk uniewinniony
  Warszawski sąd okręgowy uniewinnił we wtorek Igora M. ps. Patyk ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Prokuratura żądała dla niego kary dożywocia.
 3. Żandarmeria Wojskowa wspierając Policję będzie miała uprawnienia policjantów
  Żandarmeria Wojskowa, wspierając Policję, będzie miała uprawnienia policjantów i będzie mogła interweniować wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny - poinformował rzecznik ŻW ppłk Artur Karpienko.
 4. RCL: Wyrok TK ws. przepisów o dopuszczalności aborcji powinien zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada
  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji powinien zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada - przekazało we wtorek na swojej stronie Rządowe Centrum Legislacji.
 5. Przyłębska: Orzeczenie TK nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych
  Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu - powiedziała PAP we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.
 6. Wyjaśnienie
  W artykule pt. „Temida łagodna dla plagiatorów” w DGP z 13 października 2020 r. wskazaliśmy, iż postępowanie karne toczące się w sprawie o plagiat wobec dr hab. Tomasza Justyńskiego, byłego dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostało umorzone.
 7. Wrze na linii SN – TK. Sprawa sporu kompetencyjnego stoi w miejscu, sędziowie tracą cierpliwość
  Trybunał Konstytucyjny od ponad trzech lat nie jest w stanie rozstrzygnąć sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym i prezydentem. Prezes Izby Karnej SN stracił cierpliwość.
 8. Słowik: Tu nie chodzi o aborcję. Ludzie są po prostu wkur...i
  Masowe protesty, które przetaczają się przez Polskę, przestały być już walką o jedną konkretną sprawę. To bunt rozczarowanych przeciw władzy.
 9. Żandarmeria Wojskowa pomoże Policji. Ukazało się zarządzenie
  W Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 października 2020 r. w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji.
 10. Przed publikacją wyroku, przepis dający możliwość aborcji w przypadku wad płodu obowiązuje i musi być honorowany [WYWIAD]
  - Nie widzę możliwości, żeby wyrok TK nie został opublikowany. Premier, jako osoba odpowiedzialna za wydawanie Dziennika Ustaw, musiałby przyznać, że orzeczenie Trybunału jest wyrokiem nieistniejącym - mówi dr Marcin Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
 11. Skierowano pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack, dotyczy 16 osób. Zabezpieczono 400 mln zł
  Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack. Dotyczy on 16 osób, w tym m.in. byłego prezesa zarządu GetBack; postawiono w nim ok. 30 zarzutów dotyczących oszustw i wyprowadzenia pieniędzy na kwotę ok. 3 mld zł. W sprawie dokonano zabezpieczeń finansowych na 400 mln zł.
 12. Małecki: Seniorów bezprawnie pozbawiono wolności [WYWIAD]
  - Z niezrozumiałych względów dzieci nie mogą poruszać się same o godzinie 14, a mogą to robić o godzinie 17. Mogą też bez przeszkód przemieszczać się same w weekendy: nie wydaje mi się, by wirus wtedy był mniej groźny. Nie ma to nic wspólnego z racjonalnym zarządzaniem epidemią – mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor bloga „Dogmaty Karnisty”.
 13. NRA: Wniosek do Trybunału należało ocenić jako nadużycie prawa
  Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło uchwałę w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października br. Poniżej jej treść.
 14. Skierowano pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack, dotyczy 16 osób
  Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack, dotyczy 16 osób, w tym m.in. byłego prezesa zarządu GetBack; postawiono w nim ok. 30 zarzutów dotyczących oszustw i wyprowadzenia pieniędzy na kwotę ok. 3 mld zł - poinformował Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
 15. Prof. Zoll o wyroku ws. aborcji: TK nie powinien rozpatrywać tej sprawy
  TK nie powinien rozpatrywać tej sprawy, dlatego, że treść tego przepisu nie jest jednolita. Poza tym jest bardzo nieprecyzyjna, bo co to znaczy ciężkie uszkodzenie płodu - powiedział w poniedziałek były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej