GP/PRAWO

 1. Dane osobowe przy sprzedaży węgla: Prezes UODO prosi MF o zmianę przepisów
  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Edyta Bielak-Jomaa wystąpiła do ministra finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o zmianę przepisów, które wymuszają na sprzedawcach węgla zbieranie od nabywców zbyt szerokiego zakresu ich danych osobowych - poinformowało w piątek UODO.
 2. UOKiK: Prawie połowa masek antysmogowych nie przeszła testów. Wcale nie chronią
  Prawie połowa sprawdzanych masek antysmogowych nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - wynika z najnowszego badania zleconego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 3. Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania
  Sędzia Sławomir Jęksa uniewinniając żonę prezydenta Poznania od użycia wulgarnych słów, w uzasadnieniu skrytykował obecną sytuację w państwie. Rzecznik dyscyplinarny przedstawił mu zarzuty uchybienia godności urzędu sędziego i naruszenie zasady apolityczności.
 4. Nowelizacja kodeksu cywilnego. Czy przeciętny obywatel ucierpi na zmianach?
  Wchodząca w życie nowelizacja kodeksu cywilnego ma poprawić pozycję pożyczkobiorców względem korporacji finansowych. Sektor bankowy przekonuje jednak, że przeciętny obywatel na zmianach ucierpi.
 5. "Apteka dla aptekarza”: 2018 r. przyniósł spadek liczby aptek w Polsce
  Rok 2018 przyniósł pierwszy od wielu lat spadek liczby aptek w Polsce; w minionym roku ich liczba skurczyła się o 458 placówek – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.
 6. Pozew Iranu przeciwko USA w sprawie sankcji. MTS uznaje, że ma jurysdykcę
  Wbrew stanowisku Waszyngtonu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) oznajmił w środę, że ma jurysdykcję ws. skargi Iranu dotyczącej zamrożenia przez USA 1,75 mld dol. irańskich aktywów, co - zdaniem Teheranu - jest pogwałceniem porozumienia o dobrych stosunkach.
 7. Krajowa Rada Prokuratury w zaniku. Instytucja stała się tworem fasadowym
  Najważniejsza instytucja samorządu prokuratorskiego, która w teorii ma bronić niezależności śledczych, stała się tworem czysto fasadowym.
 8. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego
  Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Kodeksu wyborczego; nowela m.in. ogranicza bierne prawo wyborcze w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz przywraca jedną obwodową komisję wyborczą w wyborach do Sejmu, Senatu, PE oraz prezydenckich.
 9. Rząd przyjął projekt zmian w prawie farmaceutycznym
  Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przełomowe zmiany w prawie, które pozwolą na skuteczną walkę z mafią lekową.
 10. KE podtrzymuje skargę w sprawie Sądu Najwyższego: Zmiany dotyczące SN były sprzeczne z prawem UE
  Komisja Europejska podczas rozprawy w Luksemburgu podtrzymała we wtorek zarzuty, zawarte w skardze do Trybunału Sprawiedliwości UE, uznając, że zmiany w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego w Polsce były sprzeczne z unijnym prawem.
 11. Rząd zajmie się projektem noweli prawa farmaceutycznego
  We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem noweli prawa farmaceutycznego dotyczącym penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz projektem noweli ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków unijnych.
 12. Polska podtrzymuje w TSUE swoje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym
  Polska podtrzymuje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym; zmiany w ustawie zakwestionowane przez KE nie naruszają prawa unijnego – powiedział we wtorek dziennikarzom w Luksemburgu przed rozprawą w TSUE przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna.
 13. Alimenty: Połowa diety kierowcy dla komornika
  Nowe zasady potrącania należności alimentacyjnych od płac kierowców mogą nastręczyć przewoźnikom sporych problemów. Największy to groźba wypłaty odszkodowań
 14. Na wyroki czeka się coraz dłużej. Bez nominacji sądy toną
  700 wakatów orzeczniczych – takie braki kadrowe zgłaszają sądy. W efekcie na wyroki czeka się coraz dłużej. A prezydent z powołaniami się nie śpieszy. W 2018 r. zdecydował się na to tylko w przypadku… 38 sędziów sądów powszechnych
 15. Pełnomocnicy sędziego Łączewskiego chcą, by sąd zwrócił się do TSUE ws. systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce
  Pełnomocnicy sędziego Wojciecha Łączewskiego chcą, by sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zależy im na tym, by ten orzekł, czy system wymiaru sprawiedliwości w Polsce "w elemencie dyscyplinarnym, spełnia wymogi unijne".

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej