prawo.gazetaprawna.pl - Prawo na co dzień

  1. Głośna budowa w sąsiedztwie. Co robić?
    W twoim sąsiedztwie trwa budowa nowego osiedla bloków deweloperskich. Codzienny hałas związany z pracami daje się we znaki i nie możesz spokojnie funkcjonować we własnym domu i w jego okolicach? Czy można z tym coś zrobić? Wyjaśniamy.
  2. Co z kredytem po śmierci kredytobiorcy? Czy trzeba go spłacić od razu? Oto zasady
    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które rozciąga się na długie lata. W trakcie podpisywania dokumentów raczej nie myślimy o tym, co będzie, jeśli nie dożyjemy momentu spłaty. Okres 20 lub 30 lat jest jednak na tyle długi, że warto mieć przygotowany plan awaryjny. Czy w razie śmierci kredytobiorcy zachodzi natychmiastowa wymagalność kredytu? W jaki sposób poradzić sobie z długami lub uniknąć ich spłacania?
  3. Jak blisko sąsiada można sadzić drzewa i krzewy? Zasady dotyczą też ROD
    W stosunkach międzysąsiedzkich wystające za obręb działki korzenie czy gałęzie drzew to problem powszechny. Kłopotem może być też nadmierne zacienienie oraz szkody w elewacji budynków. Jak przepisy regulują odległość roślinności od granicy działek? Jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami?
  4. Przerejestrowanie samochodu w 2024 roku. Ile kosztuje? Na czym można zaoszczędzić?
    Od początku 2024 roku kierowców obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdu. Jakie dokumenty należy przygotować, gdzie zarejestrować samochód oraz jakie są koszty – o tym w poniższym artykule.
  5. Jak nie dać się oszukać nieuczciwemu taksówkarzowi? Poradnik
    Jesteście w tym mieście pierwszy raz. Wychodzicie z dworca lub lotniska i wsiadacie do taksówki. Podajecie taksówkarzowi adres, ruszacie. Finalnie okazuje się, że kierowca z premedytacją jechał naokoło, by więcej zarobić. Po prostu was oszukał i każe wam zapłacić sporą sumę. Co robić? Jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami?
  6. Za co można stracić prawo jazdy i na jak długo?
    Jeżdżąc zgodnie z przepisami nie musimy się obawiać o utratę prawa jazdy. Jeśli jednak popełnimy poważne wykroczenie, musimy liczyć się z utratą dokumentu uprawniającego nas do prowadzenia pojazdów. Czasami na krótki okres, a w skrajnych przypadkach nawet dożywotnio.
  7. Umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wnioski, skutki, koszty
    Umorzenie postępowania egzekucyjnego to jego zakończenie bez realizacji świadczenia, które miało być wykonane. Oznacza to, że komornik przestaje prowadzić czynności zmierzające do ściągnięcia długu od dłużnika. Postępowanie egzekucyjne może być umorzone z różnych przyczyn. Jakie są tego konsekwencje prawne i koszty? Czy umorzenie postępowania jest równoznaczne z umorzeniem długu?
  8. Czy spadek może się przedawnić? Odwlekając formalności, tylko pogarszasz swoją sytuację
    Śmierć bliskiego może być dla wielu osób na tyle trudnym doświadczeniem, że nie chcą od razu zajmować się formalnościami związanymi ze spadkiem. Krewni mogą odwlekać postępowanie również wtedy, gdy teoretycznie nie ma problemów z podziałem majątku lub współwłasnością. Niektórzy przeciągają sprawę przez lata, co naturalnie rodzi pytanie o możliwość przedawnienia prawa do spadku.
  9. Nowe zasady latania dronem w Polsce. Co się zmieniło?
    Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) stworzyli Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Jego celem stała się realizacja procedur związanych z rejestracją zarówno operatorów, jak i pilotów dronów. Co jeszcze się zmieniło?
  10. Karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko, co musisz wiedzieć
    Osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym borykają się z wieloma utrudnieniami. Funkcjonowania nie ułatwiają im niejednokrotnie bariery urbanistyczne i architektoniczne, gdyż przed laty nie projektowano miast z myślą o udogodnieniach dla nich. Ułatwieniem jest karta parkingowa, której posiadacze mogą parkować tam, gdzie nie mogą pełnosprawni.
  11. Pijanemu kierowcy nie zawsze zabiorą samochód. Zmienią się przepisy karne. Jest już projekt
    Ustawą o zmianie ustawy kodeks karny oraz niektórych innych ustaw niedawno wprowadzono przepisy przewidujące obligatoryjne orzeczenie przepadku pojazdów. MS jednak zmieniło zdanie i nie w każdym przypadku chce już zabierać nietrzeźwym kierowcom samochody. O tym zdecyduje każdorazowo sąd. Na RCL pojawił się projekt ustawy przewidujący fakultatywność przepadku pojazdu.
  12. Przyjąłeś spadek z długami? Musisz pamiętać o tej jednej kwestii
    Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedno z możliwych zachowań spadkobiercy w momencie, gdy dowie się, że został powołany do dziedziczenia. W takim przypadku bierze na siebie całość aktywów wchodzących w skład spadku oraz pewną część długów.
  13. Ukryty kod na prawie jazdy? Za niewiedzę można dostać mandat
    Osoby posiadające prawo jazdy nie przywiązują wagi do tego, co na nich widnieje. Gdy nieświadomie nie zauważą kodu 01.06 na swoim dokumencie, może czekać ich bardzo wysoka kara. Co oznacza ten skrót?
  14. Niespodzianka dla poszukiwaczy skarbów. Sejm zdecydował o przesunięciu przepisów w czasie
    Sejm zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie nowych zasad poszukiwania zabytków, które miały zacząć obowiązywać już 1 maja. Pierwotnie posłowie planowali całkowicie uchylić nowe regulacje.
  15. Podstawią wizerunek dziadka i dostaną mieszkanie. Ten testament mocno namiesza w spadkach
    MS bierze się za duże zmiany w spadkach. Chce likwidacji testamentu podróżnego, większego nadzoru nad testamentami ustnymi oraz zmian w procedurze spadkowej. Pojawił się też pomysł powołania do życia nowej formy testamentu – testamentu audiowizualnego. To rozwiązanie już wzbudziło sporo kontrowersji wśród ekspertów. Dlaczego?

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej