prawo.gazetaprawna.pl - Prawo na co dzień

 1. Drobiazgowo jak w Niemczech. Duże zmiany w badaniach technicznych i będzie drożej. Za co auto nie przejdzie przeglądu?
  Kierowcy w Polsce mogą być niezadowoleni z planowanych zmian dotyczących obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Obecnie, około 2 proc. pojazdów w kraju nie przechodzi badań, podczas gdy w Niemczech odsetek ten wynosi około 16 proc. Zmiany, które zapowiedział wiceminister infrastruktury zbliżą wyniki Polski do tych z Niemiec. Przyszłe przeglądy mają obejmować więcej elementów, co może być problematyczne dla wielu właścicieli samochodów – donosi autokult.pl.
 2. Nowe naklejki na samochód od lipca. Za brak zgłoszenia grozi mandat 500 złotych
  Już od początku lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Zostanie wprowadzona, jako pierwsza w Polsce, dlatego rząd do ostatnich chwil wprowadza zmiany w jej oznakowaniu. Nowa naklejka do złudzenia będzie przypominać tę zza zachodniej granicy. Kierowcy już mogą składać wnioski o jej wydanie oraz uzyskanie prawa wjazdu poprzez figurowanie samochodu w bazie. Jeśli tego nie zrobią, może czekać ich wysoka kara.
 3. Umorzenie opłat za parkowanie bez biletu w strefie płatnego parkowania. Możliwe, ale trudne
  Zostałem przez miasto obciążony opłatami dodatkowymi za parkowanie – bez opłat parkingowych. W sumie to kilkaset złotych. Czy mogę starać się o ich umorzenie?
 4. Od czerwca weszły nowe tablice rejestracyjne. Zmiana dotyczy tylko tych kierowców. Jesteś w tej grupie?
  Czerwone znaki na żółtym tle. Od czerwca na ulicach Polski pojawią się samochody z nowym rodzajem tablic rejestracyjnych. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 czerwca br., wprowadza możliwość czasowego dopuszczenia do ruchu samochodów sportowych, a nowe tablice są jednym z jej elementów.
 5. Co można, a czego nie wolno przewozić przez granicę? Informacje dla podróżników
  Planujesz podróż za granicę? Dowiedz się, co możesz, a czego nie wolno przewozić przez granicę, aby uniknąć problemów celnych. Zapoznaj się z istotnymi informacjami, które poszerzą twoją wiedzę na temat przewozu m.in. leków, alkoholu, papierosów oraz pamiątek z egzotycznych krajów.
 6. Pieniądze po zmarłej bliskiej osobie można dostać szybko i bez podatku. Jak to zrobić?
  Dzięki dyspozycji wkładem na wypadek śmierci środki z konta zmarłego można otrzymać bez przeprowadzania postępowania spadkowego. Aby nie zapłacić podatku od spadków i darowizn, trzeba natomiast bardzo uważać na terminy.
 7. Od 1 czerwca nowe przepisy ochronią przed kradzieżą tożsamości. Jak zastrzec PESEL?
  Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce wejdą w życie nowe przepisy, które mają na celu znaczne wzmocnienie ochrony obywateli przed kradzieżą tożsamości. Zgodnie z ustawą wszystkie banki, firmy pożyczkowe, notariusze oraz inne instytucje będą zobowiązane do weryfikacji, czy numer PESEL osoby nie został zastrzeżony, zanim zgodzą się na zawarcie umowy lub przeprowadzenie transakcji. Po zastrzeżeniu PESEL obywatel nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeśli ktoś zaciągnie pożyczkę na dane.
 8. Naprawa samochodu pod blokiem. Czy grozi za to mandat?
  Nie tak dawno temu widok osoby naprawiającej samochód na parkingu pod blokiem jeszcze nikogo nie dziwił. Tego rodzaju praktyki były bowiem codziennością. Od tamtego czasu technologia zastosowana w samochodach uległa dużej zmianie i jest bardziej zaawansowana.
 9. Pogrzeb psa lub kota. Jakie koszty?
 10. Co zrobić z psem i kotem po ich śmierci?
 11. Jazda pod wpływem marihuany. Czy można stracić prawo jazdy?
  Co grozi za jazdę pod wpływem marihuany? Czy tak jak w przypadku alkoholu są przewidziane "widełki"? Czy można stracić prawo jazdy? Czy można trafić do więzienia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tekście.
 12. Zmiany w badaniach technicznych od 1 czerwca. Chodzi o dowód rejestracyjny i usterki
  Od 1 czerwca 2024 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów oraz zasad zatrzymywania dowodów rejestracyjnych. Zmieni się także sposób zwrotu dokumentu. Oto szczegóły.
 13. Właściciele tych aut muszą wyposażyć się w naklejki. Nowe przepisy już obowiązują
  Już od maja wielu kierowców musi wyposażyć swoje samochody w nowe naklejki. To efekt nowelizacji przepisów, które zaczęły obowiązywać od połowy maja. Kto musi oznaczyć swój samochód? Co grozi za jej brak?
 14. Przegląd techniczny samochodu 2024. Ile będzie kosztował?
  Koszt przeglądu technicznego auta nie ulegał waloryzacji od 20 lat. W przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu pojawiają się głosy o podwyżce stawki. Jaką kwotę będzie trzeba zapłacić niebawem za przegląd techniczny samochodu?
 15. Stwierdzenie nabycia spadku. Tylko w ten sposób otrzymasz majątek po zmarłym
  Stwierdzenie nabycia spadku to niezbędne postępowanie, które pozwala legalnie dysponować majątkiem zmarłego. By mogło się odbyć, trzeba złożyć odpowiednio przygotowany wniosek. Wyjaśnimy, jak krok po kroku załatwić wszystkie formalności związane ze stwierdzeniem nabycia spadku.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej