GP/PRAWO

 1. Jak uzyskać bezpłatną poradę prawną? Zasady, warunki, rodzaje spraw
  Od 2016 roku za sprawą ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej osoby, które mają problem prawny, a są w nie najlepszej sytuacji finansowej i nie stać ich na poradę u prawnika w kancelarii, mogą uzyskać odpowiedzi na swoje pytania w specjalnych punktach porad.
 2. Prokurator generalny chce objęcia nadzorem postępowania ws. napaści na sędzię
  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poleci swemu zastępcy prok. Krzysztofowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego ws. napaści na sędzię w Rybniku; prokuratura będzie żądała najsurowszych konsekwencji - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
 3. Sędzia w Rybniku zaatakowana podczas rozprawy
   Sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku (Śląskie) została w czwartek napadnięta przez podsądnego podczas posiedzenia – poinformowało na swoim profilu w portalu społecznościowym Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
 4. RPO: Udostępnienie materiałów ws. willi Kwaśniewskich narusza prawa i wolności obywatelskie
   W związku z upublicznieniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiałów śledztwa ws. "willi w Kazimierzu Dolnym" doszło do naruszenia praw i wolności obywatelskich - oświadczył w czwartek RPO Adam Bodnar. Jego zdaniem udostępnienie rozmów telefonicznych narusza zasadę domniemania niewinności.
 5. Zatrzymanie prawa jazdy i zawieszenie uprawnień. Zmiany oddzielą cwaniaków od zapominalskich
  Zatrzymanie prawa jazdy będzie skutkowało zawieszeniem uprawnień. Kierowca, który mimo to wsiądzie za kierownicę, narazi się na mandat 10 razy wyższy.
 6. Jourova o ustawie sądowej: KE rozpocznie procedurę, jeśli wskażą to analizy
  Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova powtórzyła w środę w PE, że Komisja nie zawaha się przed wszczęciem procedury o naruszenie prawa UE dot. ustawy w sprawie sędziów w Polsce, jeśli wskażą to trwające analizy prawne.
 7. SN opublikował sześć zdań odrębnych do uchwały trzech izb z 23 stycznia
  Zdania odrębne sześciu sędziów Sądu Najwyższego do uchwały trzech izb z 23 stycznia br. zamieszczono w środę na stronie SN. Sędziowie ci m.in. kwestionują wyłączenie dwóch pozostałych izb SN z podejmowania uchwały oraz wskazują na niedopuszczalność oceniania powołań sędziów przez prezydenta.
 8. Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku ws. sędziów wyłonionych przez obecny skład KRS
  Do 4 marca odroczył w środę Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie orzeczenia w sprawie konstytucyjności wniosków o wyłączenie sędziów, z uwagi na fakt wyłonienia tego sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie.
 9. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [KOMENTARZ]
  W kolejnej części komentarza do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kontynuujmy analizę regulacji zawartych w artykule 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2020; dalej: u.c.p.g.).
 10. Brakuje chętnych do pracy w sądach. Mimo podwyżek
  Nie będzie przyspieszenia w funkcjonowaniu sądów dopóki nie staną się one atrakcyjnym miejscem pracy. Podwyżki to za mało – zmienić się musi sposób przydzielania etatów urzędniczych
 11. Mazur o 30-leciu KRS: Rada będzie działać tak jak dotychczas
   Krajowa Rada Sądownictwa w tym skomplikowanym okresie będzie pracować tak jak dotychczas - zapewnił we wtorek przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur podczas obchodów 30-lecia KRS.
 12. Sąd w Tarnowie: Kury i koguty nie są zwierzętami domowymi
  Tarnowski sąd uznał, że kury i koguty nie są zwierzętami domowymi, a gospodarskimi – oznacza to, że właściciel utrzymujący te zwierzęta na posesji w sąsiedztwie bloku, łamie prawo. Sprawę skierowali do sądu mieszkańcy bloku, którzy skarżyli się, że kury i koguty zakłócają ich spokój.
 13. Prezydent do KRS: Sądy wobec obywateli pełnią rolę służebną
  Sądy, jako organy demokratycznego państwa, pełnią wobec obywateli rolę służebną, stan sędziowski nie może być społecznie wyobcowany i niepodlegający jakiejkolwiek kontroli demokratycznej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym we wtorek na obchodach 30-lecia KRS.
 14. Wyznaczono termin i nowego sędziego w sprawie po Juszczyszynie
  Na 22 maja wyznaczono termin rozprawy w sprawie odwoławczej, w której wcześniej sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył grzywnę na szefową Kancelarii Sejmu za to, że nie ujawniła sądowi list poparcia do KRS. Sprawę przydzielono nowemu sędziemu - Agnieszce Żegarskiej.
 15. Każdy z nas jest profilowany. Parlament Europejski chce się zająć sztuczną inteligencją
  Będzie przegląd przepisów, a być może propozycja nowych regulacji dotyczących profilowania. Wezwał do tego Parlament Europejski

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej