Prawo na co dzień

 1. Mandat bez możliwości odmowy. Policjant nie może być sędzią [ANALIZA]
  Projekt znoszący możliwość odmowy przyjęcia mandatu karnego nie wydaje się ani proobywatelski, ani zgodny z Konstytucją RP oraz prawem międzynarodowym i UE.
 2. Pełnomocnik Infor Biznes o wyroku w sprawie sporu z Press-Service: Ta sprawa jest ważna dla wszystkich wydawców prasy
  Wyrok Sądu Apelacyjnego nie zostawia złudzeń. Jak tłumaczy pełnomocnik Infor Biznes, firma Press-Service, nie może udostępniać artykułów swoim klientom bez płacenia za nie wydawcom.
 3. Gazetom trzeba płacić za udostępniane teksty [Wyrok SA]
  Koniec z odsprzedawaniem artykułów prasowych bez płacenia za nie wydawcom. Po ośmiu latach procesu sąd prawomocnie zakazał udostępniania tekstów DGP bez umowy licencyjnej
 4. Słowik: "Wolnościowy" projekt Ziobry to dobre rozwiązanie na idealne czasy. Niestety żyjemy w czasach Ziobry [OPINIA]
  Czasem w życiu bywa tak, że gdy dodamy dwa do dwóch, to wcale nie wyjdzie nam cztery, lecz zero. Właśnie tak jest z najnowszą inicjatywą legislacyjną Zbigniewa Ziobry.
 5. Wielka waga błahych czynów. Policjant przesądza o winie i wystawia mandat
  Wniesienie do Sejmu projektu nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.), zgodnie z którym nie będzie już można odmówić przyjęcia mandatu karnego, uważam za dobrą wiadomość. Choć projekt jest przynajmniej z kilkunastu powodów wręcz fatalny i nie powinien wejść w życie. Jednak powszechna krytyka, z jaką się spotkał, zasięg dyskusji, jaką wywołał, i skala emocji, które wzbudził, dają być może niepowtarzalną szansę na zrewidowanie podejścia do wykroczeń przez wszystkich – od policjantów przez sądy po obywateli. I – może naiwnie – mam nadzieję, że dzięki tej dyskusji w podejściu do wykroczeń zmieni się… wszystko.
 6. Zatrudnienie Polaków i Brytyjczyków na nowych zasadach [BREXIT W PRAKTYCE]
  Okres przejściowy związany z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, trwający do końca 2020 r., dobiegł końca. Od 1 stycznia 2021 r. Brytyjczycy i obywatele krajów UE funkcjonują w nowej rzeczywistości. Ostateczny kształt współpracy po brexicie pod wieloma względami pozostawał pod znakiem zapytania aż do ostatnich dni 2020 r., kiedy ostatecznie uzgodniono treść umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. (Dz.Urz. UE z 2020 r. L 444, s. 14; dalej: umowa o handlu i współpracy). Porozumienie nie wprowadziło jednak znaczących ułatwień w prawie zatrudnienia. Zasady wjazdu, pobytu i pracy obywateli Wlk. Brytanii w UE oraz obywateli UE w Wlk. Brytanii uległy istotnym zmianom oraz stwarzają nowe trudności. Zasadniczo wpłynęły także na koszty zatrudnienia.
 7. Obajtek chce pozwać Romanowskiego za felieton o przejęciu Polska Press. Mamy oświadczenie autora
  - Tak jak zakładałem, prezes Daniel Obajtek, wykorzystując pieniądze podatników i prywatnych akcjonariuszy PKN Orlen, zamierza pozwać mnie za napisanie felietonu w Rzeczpospolitej pt. „Nabycie Polska Press przez Orlen nieważne z mocy prawa” – mówi w oświadczeniu prof. dr hab. Michał Romanowski.
 8. Już niedługo wizę wyda minister spraw zagranicznych
  Potencjał jest, za jakiś czas okaże się, czy został wykorzystany – tak eksperci komentują rozszerzenie kompetencji do wydawania wiz przez ministra spraw zagranicznych.
 9. Warchoł o mandatach: Absolutnie nie ma ograniczenia prawa do sądu [WYWIAD]
  Na zmianach zyskają niewinni, a winni stracą możliwość naciągania aparatu państwa na czas i koszty - mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
 10. Luka prawna ochroniła przed zatrzymaniem prawa jazdy
  Jeśli w chwili popełniania przewinienia nie obowiązywały sankcje, nie można automatycznie stosować dotychczasowych ani nowych przepisów; należy podjąć tę decyzję po ocenie jej skutków i w zależności od okoliczności sprawy – wynika z orzeczenia WSA w Gliwicach.
 11. NSA: Transkrypcja aktu urodzenia osoby transpłciowej jest zgodna z polskim prawem
 12. Bez przedawnienia przestępstw w czasach koronawirusa
  Zawieszenie terminów biegu przedawnienia przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, w okresie stanów epidemii i zagrożenia epidemicznego i do sześciu miesięcy po ich zakończeniu – zakłada poselski projekt nowelizacji kodeksu karnego
 13. ZUS: Grzywna za niezgłoszenie umowy o dzieło do rejestru
  Od 1 stycznia płatnicy składek lub osoby fizyczne muszą informować ZUS o zawartych od tego dnia umowach o dzieło.
 14. Mandat bez możliwości odmowy. Prof. Łętowska: Po prostu wstyd
  Posłowie PiS proponują zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Według projektu to nie policja będzie w sądzie udowadniać winę obywatelowi, lecz on swoją niewinność. Czas na odwołanie od mandatu wyniesie tylko siedem dni, w trakcie których i tak grzywnę trzeba będzie zapłacić. Wszystko pod hasłem… troski o obywateli, którzy w sposób „impulsywny i nieprzemyślany” odmawiają mandatu, a później muszą płacić i grzywnę, i koszty sądowe.
 15. Zmiana sposobu zaskarżania mandatów. Słowik: Standard białoruski, ale praktyka korzystniejsza dla obywateli
  Jakkolwiek rozumiem oburzenie na pomysł zmiany kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, bo treść przepisów wraz z uzasadnieniem przypomina standard białoruski, to praktyka będzie zupełnie inna, korzystniejsza dla obywateli.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej