GP/PRAWO

 1. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie ważności wyborów prezydenckich
  Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w poniedziałek w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta. Zdaniem sądu żadne z zasygnalizowanych uchybień nie daje podstaw do kwestionowania wyniku wyborów.
 2. Dane publiczne szerzej dostępne
  Rozwój gospodarki w znacznej mierze opiera się na przekazywaniu prywatnym podmiotom tego, co jest w posiadaniu państwowych organów. Dlatego niebawem uchwalona zostanie nowa ustawa o otwartych danych.
 3. Konwencja stambulska w zamrażarce Trybunału. PiS szuka sposobu na rozładowanie napięć w koalicji
  Prawo i Sprawiedliwość szuka sposobu na rozładowanie napięć w koalicji. Jednak wniosek ws. konwencji stambulskiej do TK ziobrystom się nie spodobał.
 4. Protesty wyborcze rozpatrzone przez SN. 92 uznane za zasadne
  Sąd Najwyższy rozpatrzył już wszystkie protesty wyborcze – poinformował w niedzielę wieczorem PAP rzecznik prasowy tego sądu Aleksander Stępkowski. 92 z nich uznał za zasadne, jednak bez wpływu na ostateczny wynik wyborów.
 5. Czy można zapisać swój majątek psu lub kotu?
  Okazuje się, że temat zapisywania majątku psu lub kotu nie jest całkowicie marginalny w praktyce notarialnej w Polsce. Coraz częściej rejenci pytani są o zabezpieczenie dobrej przyszłości pupila w przypadku choroby albo śmierci właściciela.
 6. Protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego - bez dalszego biegu
  Sad Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu protest wyborczy pełnomocnika komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego - poinformował w sobotę PAP rzecznik SN Aleksander Stępkowski. Do rozpoznania pozostało jeszcze około 200 protestów.
 7. Małecki: Bez podstawy prawnej nie ma ważnych wyborów [OPINIA]
  Odwołanie wyborów prezydenckich rozpisanych na 10 maja 2020 r. skłoniło Marszałka Sejmu (MS) do ich ponownego wyznaczenia na 28 czerwca 2020 r. Jednak ani art. 128 ust. 2 Konstytucji, ani art. 293 par. 2 Kodeksu wyborczego (k.w.) nie dawały podstawy prawnej do ponownego zarządzenia wyborów prezydenckich w niekonstytucyjnym terminie, przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta (zob. postanowienie MS z 3 czerwca 2020 r., Dz.U. poz. 988).
 8. SN rozpoznał 5066 protestów wyborczych; 65 zasadnych, ale bez wpływu na wynik wyborów
  Do piątku do godz. 16 Sąd Najwyższy rozpoznał 5 tys. 66 protestów wyborczych, z których 65 uznał za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów. Ostatnie z protestów będą jeszcze rozpoznawane w sobotę, w tym m.in. protest złożony przez polityków Koalicji Obywatelskiej - przekazał zespół prasowy SN.
 9. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej
  Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął zapowiadany w czwartek wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie tzw. konwencji stambulskiej - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka TK Aleksandra Wójcik.
 10. Konwencja stambulska stała się instrumentem politycznym. Rządzący doszukują się ideologii w rozwiązaniach, które służą obywatelom [WYWIAD]
  Gender nie odnosi się do płci biologicznej czy orientacji seksualnej. Nie ma na celu zatarcia różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Pojęcie to ma służyć wyłącznie w walce z przemocą – mówi adwokat Monika Sokołowska, ekspertka w sprawach dotyczących przemocy wobec kobiet.
 11. SN rozpoznał 828 protestów wyborczych. 53 zasadne, ale bez wpływu na wynik wyborów
  Do czwartku do godz. 16 Sąd Najwyższy rozpoznał 828 protestów wyborczych, z których 53 uznał za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów. Dużo czwartkowych posiedzeń ws. protestów rozpoczęło się jednak już po godz. 16 - poinformował zespół prasowy SN.
 12. Premier Morawiecki składa wniosek do TK o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją
  Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, przeciwdziałanie przemocy domowej to priorytet jego rządu; zadeklarował też, że jest przeciwny "ewolucji ideologicznej".
 13. Prokuratura: Jest postępowanie w sprawie tęczowych flag na pomnikach
  Postępowanie ws. obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym wszczęła w czwartek warszawska prokuratura okręgowa - poinformowała PAP rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.
 14. Konwencji stambulskiej raczej nie anulujemy
  Rząd skłania się do odrzucenia pomysłu Zbigniewa Ziobry. Gdyby PiS zdecydowało się na wycofanie z konwencji, czekałaby go długa i kręta droga
 15. Krajowy Rejestr Mediatorów: Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiewa obawy mediatorów
  Mediatorzy wpisani na listy prowadzone przez prezesów sądów utrzymają swoje uprawnienia – zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości, które przymierza się do reformy systemu

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej