Prawo na co dzień

  1. Nadchodzą nowe zmiany dla kierowców. Przepisy wchodzą w życie 17 września
    17 września 2023 kierowcy muszą się przygotować na zmiany. Tego dnia bowiem wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ważności punktów karnych i kursów reedukacyjnych pozwalających zniwelować ich liczbę. Co się zmieni?
  2. Kiedy prawo pozwala na aborcję? Minister zdrowia wyjaśnia
    Polskie prawo pozwala na aborcję w trudnych sytuacjach, przy zagrożeniu zdrowia lub życia pacjentki oraz jeśli ciąża pochodzi z czynu zabronionego - powiedziała we wtorek w Studiu PAP minister zdrowia Katarzyna Sójka. "Osobiście jestem przeciwko aborcji, dobrowolnej" - zaznaczyła.
  3. Czy wojsko może zarekwirować twoje auto? Jakie są prawa właściciela?
    Jak wyglądają przepisy o możliwości zarekwirowania pojazdu przez armię? Kiedy wojsko może sięgnąć po nasze mienie i jakie prawa przysługują właścicielowi?
  4. Zmiany w prawie drogowym. Punkty karne znów znikną po roku
    17 września br. wejdą w życie przepisy, które ponownie umożliwią kasowanie punktów karnych po roku. Przywrócone zostanie też szkolenie, dzięki któremu będzie można zredukować liczbę punktów. Zdaniem wiceministra infrastruktury Rafała Webera, zmiany te nie powinny wpłynąć na zwiększenie liczby wypadków.
  5. Koniec bezterminowych praw jazdy! Dowiedz się, kiedy musisz wymienić dokument
    Nawet jeśli posiadasz adnotację o bezterminowym prawie jazdy w swoim dokumencie, konieczna będzie jego wymiana. Kiedy właściwie należy to zrobić? Czy to oznacza, że zmiana przepisów ma wpływ na przeszłość?
  6. Słone kary dla grzybiarzy. Gdzie nie wolno zbierać grzybów? Jakie gatunki są chronione? [LISTA]
    Polacy uwielbiają zbierać grzyby, ale nie wszyscy wiedzą, że grzybobranie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach grzybiarze mogą dostać mandaty kilkusetzłotowe. Z kolei za zebranie okazów, które należą do grupy gatunków chronionych, grozi nawet kilka tysięcy złotych kary. Oto aktualne regulacje, które powinien znać każdy grzybiarz.
  7. Czy można korzystać z telefonu na przejściu dla pieszych? Sprawdź, kiedy dostaniesz mandat
    Mandat za korzystanie ze smartfona podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych? Jak najbardziej. Policja coraz częściej upomina w ten sposób przechodniów, którzy łamią prawo. Okazuje się, że zakaz korzystania z telefonów na pasach nie jest całkowity. Kiedy i jak można to robić? I na jakie kary mogą liczyć osoby, które używają smartfonów niezgodnie z przepisami? O tym przeczytacie w dalszej częci artykułu.
  8. Świadczenie pielęgnacyjne w górę. Ile wyniesie w 2024 roku?
    2988 zł będzie od przyszłego roku wynosić świadczenie dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Oznacza to wzrost o 530 zł w porównaniu z obecną kwotą.
  9. Syn może walczyć o świadczenie pielęgnacyjne nawet po śmierci matki
    Opiekujący się niepełnosprawną matką mężczyzna nie otrzymał świadczenia pielęgnacyjnego, bo ma jeszcze brata, który też jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym względem niej. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich (RPO) taka sytuacja nie stanowi przesłanki negatywnej przyznania świadczenia, dlatego złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
  10. Kogo nie wolno zwolnić z pracy? Te osoby są chronione przez prawo [LISTA]
    Zwolnienie z pracy jest jednym z najbardziej stresujących i nieprzyjemnych doświadczeń, jakie mogą spotkać pracownika. Niektóre osoby mają jednak szczególną ochronę przed zwolnieniem, która wynika z przepisów Kodeksu pracy. Kogo nie można zwolnić z pracy i w jakich sytuacjach? Jakie są podstawy prawne i uzasadnienia takiej ochrony?
  11. Przewodnicząca KRS: Krytykować wyrok można, ale nie wolno wpływać na sąd
    Dobre reformy należy popierać – mówi w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, pytana o posiedzenie KRS zwołane na wniosek ministra sprawiedliwości, który chce poparcia jego reform.
  12. Urlop ojcowski i opiekuńczy. Co się zmieniło w prawie pracy w 2023 r.?
    Kolejny z cyklu artykułów poświęconych kwestii ostatnich zmian w Kodeksie Pracy związanych z uprawnieniami pracowników, w kwestiach rodzicielstwa został poświęcony urlopowi ojcowskiemu oraz novum w Kodeksie pracy - urlopowi opiekuńczemu.
  13. Zdałeś prawo jazdy? Możesz od razu wsiąść za kółko
    Czasy gdy świeżo upieczony kierowca musiał czekać na „plastik” odeszły do lamusa. Od 7 sierpnia ministerstwo cyfryzacji wprowadziło nowy rodzaj dokumentu, który upoważnia świeżego kierowcę do prowadzenia pojazdów od razu po wyjściu w WORD-u.
  14. Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Prezesa Urzędu Patentowego RP. Jak rozpoznać ich działania?
    Jak czytamy na stronie policji, oszuści umieszczają w korespondencji sfałszowane decyzje, które wzywają do wniesienia opłaty za udzielenie ochrony. Dołączane jest również pismo wzorowane na wydawanych przez Urząd Patentowy dokumentach, potwierdzających udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy. Jak rozpoznać fałszywą decyzję?
  15. Sześć mitów na temat upadłości konsumenckiej
    Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej faktycznie powoduje automatyczne oddłużenie? Czy upadłością można objąć wszystkie długi? I czy ma znaczenie jak wielu wierzycieli ma dłużnik? Najpopularniejsze mity dotyczące upadłości konsumenckiej wyjaśnia radca prawny Zbigniew Drabik.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej