GP/PRAWO

 1. Sąd Najwyższy: Starcie kandydatów. Kto ma największe szanse na stanowisko I prezesa SN?
  Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ma największe szanse na stanowisko I prezesa SN.
 2. Od pół roku prezydent nie nominował ani jednego sędziego sądu powszechnego. Zasilił kadrowo Sąd Najwyższy
  Od października prezydent nie nominował ani jednego sędziego sądu powszechnego. Nie miał za to oporów, żeby zasilić kadrowo Sąd Najwyższy.
 3. Tarcza 3.0: Gospodarka odpadami po zmianach [BDO, TERMINY, ZEZWOLENIA]
  W przyjętej przez Sejm w dniu 30.04.2020 r. ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 [Tarcza 3.0], znajdują się propozycje „ucywilizowania” zamieszania w obszarze gospodarki odpadami. Odetchną nie tylko gminy
 4. Kiedy prezydent wskaże nowego I prezesa SN? Deklaracja rzecznika Andrzeja Dudy
  Prezydent Andrzej Duda "dość szybko" wskaże I prezesa SN, spośród pięciu kandydatów wyłonionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN; nazwiska kandydatów dotarły już do Kancelarii Prezydenta - powiedział w niedzielę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.
 5. 50 sędziów SN apeluje do prezydenta o namysł nad powołaniem nowego I prezesa
  Grupa 50 sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o namysł nad powołaniem nowego I prezesa sądu. Ich zdaniem pozycja prezesa może być "podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia, które wybrało kandydatów na tę funkcję". "Wątpliwości co do tego, czy ta lista kandydatów będzie listą całego Zgromadzenia Ogólnego, można uznać za niebyłe" – zaznaczył Stępkowski.
 6. Prawnicy o tarczy antykryzysowej: 11 bardzo potrzebnych zmian [OPINIA]
  Obowiązujące obecnie przepisy w zakresie tzw. tarczy antykryzysowej oraz finansowej zostały stworzone w sposób pozostawiający wiele do życzenia, zarówno pod kątem samej legislacji, jak również zakresu wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COViD-19. Oto kolejna opinia na temat zapisów tarczy antykryzysowej.
 7. Kandydaci na I prezesa SN wybrani. Włodzimierz Wróbel otrzymał najwięcej głosów
  W sobotę przed godz. 17 zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego przeszło do głosowania na kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Wolę kandydowania zgłosiło 10 sędziów. Zgromadzenie wybrało pięć kandydatur. Głosy były liczone do godz. 18.
 8. Zgromadzenie sędziów SN wysłuchuje odpowiedzi kandydatów na nowego I prezesa
  W sobotę po godz. 10 zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego wznowiło swoje posiedzenie; kontynuuje wysłuchiwanie odpowiedzi na pytania skierowane przez uczestników zgromadzenia do 10 kandydatów na nowego prezesa tego sądu.
 9. Tarcza 3.0: Odblokowanie postępowań sądowych
  Uchwalona w dniu 14 maja 2020 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, będąca kolejną ustawą „tarczową”, obejmuje między innymi regulacje mające istotne znaczenie dla postępowań sądowych. O szczegółach pisze ekspert z Kancelarii Gessel.
 10. Prawnicy o tarczy antykryzysowej: Problemy przy zwolnieniach ze składek ZUS [OPINIA]
  Regulacje odnoszące się do tzw. tarczy antykryzysowej zawarte są głównie w przepisach ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374)- zwanej dalej ustawą Covid. Jej przepisy częstokroć budzą problemy w interpretacji. Poprosiliśmy prawników o opinie na ten temat. Część 3.
 11. Posiedzenie zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego przerwane do soboty
  O godz. 10 w sobotę ma wznowić posiedzenie zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego, które ma wyłonić pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN. Zdaniem prowadzącego obrady sędziego Aleksandra Stępkowskiego, wybór kandydatów nastąpi prawdopodobnie w sobotę.
 12. Ubiegający się o stanowisko I prezesa SN udzielają odpowiedzi na pytania Zgromadzenia Ogólnego
  Zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego o godz. 18 rozpoczęło wysłuchiwanie odpowiedzi 10 sędziów ubiegających się o stanowisko I prezesa SN na liczne, skierowane do nich pytania. Wcześniej kandydaci przez blisko trzy godziny wygłaszali oświadczenia.
 13. 10 tys. zł kary za happening artystów pod Sejmem. RPO zaskarżył decyzje sanepidu
  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył decyzje sanepidu, zgodnie z którymi dwóch uczestników happeningu pod Sejmem musi zapłacić 10 tys. zł kary - poinformowano w piątek na stronie RPO. Bodnar zarzucił sanepidowi m.in. wybiórcze traktowanie prawa.
 14. Praworządność w Polsce tematem kolejnego posiedzenia komisji PE
  Sytuacja praworządności w Polsce w poniedziałek po raz kolejny będzie tematem posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego - poinformowały służby prasowe tej instytucji.
 15. "Jest zasadnicza zmiana". Stępkowski po rozmowach z prezesami izb i kandydatami na I prezesa SN
  Jest zasadnicza zmiana; rozmawialiśmy bardzo szczerze z prezesami izb i kandydującymi na I prezesa Sądu Najwyższego - poinformował sędzia Aleksander Stępkowski, który przewodniczy w piątek obradom zgromadzenia ogólnego tego sądu.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej