GP/PRAWO

 1. Koniec chwilówek: Zmiany w ustawie antylichwiarskiej
  Rząd postanowił pozbyć się firm pożyczkowych z rynku. Przyjęte wczoraj, bez konsultacji, nowe reguły gry spowodują, że biznes chwilówkowy przestanie się opłacać.
 2. Odpowiedzialność za długi spadkowe [PRZYJĘCIE, ODRZUCENIE, SPŁATA DŁUGÓW]
  Spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Gdy się o tym dowie, powinien w ciągu 6 miesięcy podjąć decyzję, czy w ogóle chce zostać spadkobiercą i na jakich zasadach będzie odpowiadał za zobowiązania zmarłego.
 3. MIiR: Rząd przyjął projekt ustawy o dostępności. W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe
  Rząd przyjął projekt ustawy o dostępności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zgodnie z projektem w urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami.
 4. TK: Brak możliwości ponownego zażalenie na umorzenie postępowania przygotowawczego zgodne z konstytucją
  Przepis Kodeksu postępowania karnego, który uniemożliwia wniesienie zażalenia na ponowne postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego jest zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
 5. Umowa darowizny [Jak sporządzić, kiedy, skutki, warunki]
  Przedmiotem darowizny mogą być prawa majątkowe (np. pieniądze, samochód, majątkowe prawa autorskie do książki). Sąd Najwyższy podkreśla, że darowizna musi stanowić przesunięcie majątkowe z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego, prowadzące do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie obdarowanego.
 6. Dożywocie. Kiedy i jak sporządzić umowę [Korzyści, zabezpieczenie, nieruchomość]
  Właściciel mieszkania, domu bądź gruntu może rozporządzać nieruchomością według swojego uznania. Może ją nie tylko sprzedać lub darować, lecz także wykorzystać jako zabezpieczenie swojego utrzymania w przyszłości i w tym celu użyć jako zapłaty za dożywotnią opiekę ze strony innej osoby. Służy temu umowa o dożywocie.
 7. Więcej władzy dla prezesów sądów. Losowy przydział spraw nie tak bardzo losowy
  Minister sprawiedliwości zmodyfikował przepisy ustawy mówiące o sposobie przydzielania spraw sędziom. W efekcie prezesi sądów mają w tej kwestii wiele do powiedzenia.
 8. TSUE: Przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE
  Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.
 9. Warszawska adwokatura: Przedstawienie RPO jako rzecznika sprawców - niezasadne i szkodliwe
  Przedstawienie Rzecznika Praw Obywatelskich, w kontekście zbrodni budzącej zrozumiały sprzeciw społeczny, jako rzecznika sprawców, a nie ofiar jest niezasadne i szkodliwe - wskazała w opublikowanym w poniedziałek stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.
 10. WSA: Prezes NBP nie miał obowiązku udzielenia informacji, co do opinii sprzed 1997 r.
  Prezes Narodowego Banku Polskiego nie miał obowiązku przekazania opinii z lat 1989-1997, gdyż dane te wytworzono jeszcze przed wejściem w życie obecnej konstytucji - orzekł w poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich.
 11. "Chaos prawny trudny do wyobrażenia". Naukowcy chcą weta nowelizacji kk i piszą do prezydenta Dudy
  Niemalże wszyscy polscy specjaliści z kresu prawa karnego, procedury karnej, konstytucjonaliści a także eksperci z zakresu kryminologii podpisali się pod opinią dotyczącą uchwalonej przez Sejm w dniu 13 czerwca 2019 r. ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny i niektórych innych ustaw.
 12. Spór o pijanych na jednej nodze
  Hulajnogi elektryczne kodeks drogowy zrówna z rowerami. Jednak jazda na nich na podwójnym gazie może być uznana za przestępstwo, a nie wykroczenie.
 13. Spółki Skarbu Państwa nie zasłonią się tajnością i ujawnią wynagrodzenia pracowników
  Wiele spółek Skarbu Państwa musi ujawniać pensje i premie pracowników. Nie wszystkich jednak, a tylko tych, których można uznać za osoby wykonujące funkcje publiczne.
 14. 26 czerwca wyrok TK w sprawie kar za odmowę usługi ze względu na światopogląd
  W środę 26 czerwca Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię. Problem wyniknął na kanwie sprawy łódzkiego drukarza, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.
 15. Fałszywy testament [SKUTKI, SANKCJE]
  Zdarza się, że bardziej podstępni spadkobiercy starają się wzbogacić kosztem pozostałych. Aby osiągnąć taki rezultat, podejmują bezprawne działania mające na celu ukrycie rzeczywistej woli testatora. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do stworzenia fikcyjnego dokumentu i posłużenia się nim następnie w sądzie lub u notariusza.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej