GP/PRAWO

 1. Komornik zbada czy roszczenie jest przedawnione
  Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania kwestii zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego. Chyba że chodzi o termin przedawnienia – przewidują zmiany w kodeksie.
 2. Co może grozić Łukaszowi Piebiakowi za inspirowanie hejtu na sędziów? Dymisja nie powinna kończyć sprawy
  Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał inspirować w sieci hejt na sędziów krytykujących rządzących. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa przyjrzy się tej sprawie.
 3. Przemiana Łukasza Piebiaka: Od środowiskowego działacza do kadrowego sprawiedliwości w PiS
  Łukasz Piebiak uchodził za obrońcę niezależności sądów. Zmienił zdanie, gdy trafił do resortu sprawiedliwości.
 4. Markiewicz, szef Iustitii: Nie wierzę we właściwie wyjaśnienie sprawy przez sędziego Schaba
  Przewodniczący Iustitii sędzia Krystian Markiewicz nie wierzy we właściwe wyjaśnienie jego sprawy przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Piotra Schaba. Rzecznik ma sprawdzić, czy Markiewicz nakłaniał do popełnienia aborcji. Sprawa ma związek z doniesieniami Onetu.
 5. Kontrowersyjna nowelizacja KPK podpisana przez prezydenta. Co zarzucał ustawie RPO?
  Zmiany w procedurze karnej są już przesądzone. Prezydent pozostał głuchy na apele o skierowanie nowelizacji kodeksu do Trybunału Konstytucyjnego.
 6. RPO zaskarżył do sądu decyzję PUODO o niepublikowaniu list poparcia kandydatów do KRS
  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazującą Kancelarii Sejmu, by nie udostępniała danych osób, które poparły kandydatów do KRS.
 7. Prawo konsularne zmienione. Prezydent podpisał nowelizację
  Możliwość zwolnienia kandydatów na urzędników konsularnych z egzaminu oraz szkolenia przedegzaminacyjnego i zmiany w powoływaniu komisji egzaminacyjnych - zakłada podpisała przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa konsularnego.
 8. Tymczasowy kłopot z egzekucją komorniczą. Przepisy przejściowe mogą być niezgodne z konstytucją
  Przepisy przejściowe w ustawie o kosztach komorniczych mogą być niezgodne z konstytucją. Bo to, czy opłatą został obciążony wierzyciel, czy dłużnik, zależało od tego, kiedy komornik rozpoznał wniosek.
 9. Przyłębska: TK zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS
  Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją nakazu opublikowania list poparcia kandydatów do KRS – zapowiedziała w niedzielę prezes TK Julia Przyłębska.
 10. Testament ustny: Kiedy można go sporządzić
  Testament najczęściej kojarzy nam się z dokumentem sporządzonym własnoręcznie przez spadkodawcę lub przed notariuszem. Prawo dopuszcza jednak również w szczególnych sytuacjach inne jego formy. Jedną z nich jest testament ustny. Kiedy można go sporządzić?
 11. Komisja ds. pedofilii nie pomoże ofiarom
  Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła opinię w której krytycznie odnosi się do projektowanej ustawy o komisji ds. pedofilii. Główne zarzuty to naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości i zasady domniemania niewinności, a także niesprecyzowany cel i problematyczny zakres działania komisji.
 12. Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych: Jak uzyskać, co powinien zawierać wniosek [2019]
  Już niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która podniesie opłaty sądowe. Dochodzenie swoich praw na tej drodze będzie droższe. Co może zrobić strona, której nie stać na uiszczenie takiej opłaty? Otóż ustawodawca przewidział w takiej sytuacji możliwość zwolnienia jej od kosztów sądowych w całości lub części. Jak można z tego skorzystać? Komu przysługuje? Co należy złożyć wraz z wnioskiem? Czy od decyzji sądu przysługuje jakiś środek zaskarżenia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
 13. Europejscy sędziowie wzywają do upublicznienia listy poparcia do KRS
  Przedstawiciele Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) wezwali Sejm do upublicznienia listy poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Sprawa dotyczy wydanego niedawno wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – pisze „natemat.pl”.
 14. Jaka stawka adwokata w sporze o zwrot części opłaty za kartę pojazdu
  Sprawa odmowy zwrotu części kwoty z tytułu opłaty za wydanie karty pojazdu ma charakter pieniężny. W przypadku pełnomocnictwa procesowego stawka adwokata nie powinna przekroczyć kwoty minimalnej – stwierdził w postanowieniu WSA w Białymstoku.
 15. Marszałek Sejmu popełnił błąd. Kandydat do KRS nie został prawidłowo zgłoszony
  Aż sześciu sędziów chciało wycofać poparcie dla Macieja Nawackiego startującego do Krajowej Rady Sądownictwa. O tym, że nie mogą tego zrobić, arbitralnie zdecydował Marek Kuchciński.

Porady Prawne

W ramach prowadzonej działalności udzielamy porad prawnych


Porady - czytaj więcej

Windykacja Należności

Zarządzaj swoimi należnościami - pomożemy Ci je odzyskać.


Należności - czytaj więcej

Analiza Dokumentów

W ramach prowadzonej działalności świadczymy pomoc przy analizie umów i dokumentów

Pomoc - czytaj więcej

Obsługa Firm

Oferta kierowana do podmiotów gospodarczych, wymagających świadczenia pomocy prawnej w sposób ciągłyDla firm -czytaj więcej